Кетони – це речовини, які утворюються в печінці під час розщеплення жирів. Їх вироблення є природним процесом, який відбувається регулярно, включно зі сном. Наші печінка і тоді виробляє деяку кількість кетонів, але за достатнього вживання вуглеводів і білків їхнє виробництво залишається низьким.
Вуглеводи відіграють ключову роль у забезпеченні організму енергією. Існує два типи вуглеводів: ті, які ми перетравлюємо, і харчові волокна, які не перетравлюються. Легкозасвоювані вуглеводи розщеплюються до моносахаридів – фруктози, галактози та глюкози. Більшість вуглеводів, які ми споживаємо, перетворюються на глюкозу, оскільки вона є найпоширенішим моносахаридом у природі.
Глюкоза критично важлива для нашого організму. Вона постійно циркулює в крові, забезпечуючи доступ до енергії за допомогою інсуліну. Запаси глікогену, що являють собою запасну форму глюкози в печінці та м’язах, зазвичай достатні на один день. Коли рівень глюкози в крові знижується, печінка розщеплює глікоген для підтримки рівня глюкози. М’язи також використовують запаси глікогену для виконання м’язових скорочень.
Як ми отримуємо енергію без вуглеводів?
У нашому організмі є кілька способів отримання енергії з не вуглеводних джерел. Один із них – глюконеогенез, процес, за якого не вуглеводні речовини перетворюються на глюкозу. Прикладом є амінокислоти, які містяться в білках і можуть використовуватися в процесі глюконеогенезу для створення глюкози. Також тригліцериди, які зберігаються в жировій тканині, можуть бути розщеплені в процесі ліполізу, що призводить до утворення кетонів, коли запаси глікогену вичерпані.
На кето-дієті організм менше залежить від вуглеводів для отримання енергії, що збільшує вироблення кетонів. Печінка завжди виробляє деяку кількість кетонів для використання жиру як джерела енергії, і з підвищенням використання жиру в кетогенній дієті збільшується вироблення кетонів. Однак надмірне споживання білка може знизити вироблення кетонів, що ускладнює досягнення і підтримання кетозу, тому справжня кетогенна дієта обмежує споживання не тільки вуглеводів, а й білків.