Ліпопротеїни відіграють важливу роль у транспортуванні холестерину до клітин і від них у кровотоці. Існують два основні типи ліпопротеїнів:

1. ЛПНЩ (ліпопротеїни низької щільності) – відомі як «поганий» холестерин, який може сприяти звуженню артерій.

2. ЛПВЩ (ліпопротеїни високої щільності) – відомі як «хороший» холестерин, які допомагають захищати організм від звуження кровоносних судин.

Дослідження показують, що кетогенні дієти можуть значно підвищити рівень холестерину та запальні маркери, пов’язані з тривалими захворюваннями. Протягом чотирьох тижнів пацієнти спочатку дотримувалися звичайної дієти, а потім перейшли на кетогенну. Фахівці відзначили зміни в ліпідах і запаленні: загальний холестерин, ЛПНЩ, кетони та запальні показники значно збільшилися в період дотримання кетогенної дієти.

Що більше жирів споживається, то вища ймовірність підвищення рівня ЛПНЩ, що може призвести до збільшення загального рівня холестерину і погіршення стану. Споживання жирів у більших кількостях, ніж рекомендовано, може виявитися шкідливим для організму.

Однак обмеження вуглеводів та індукція кетозу можуть сприяти зниженню дисліпідемії, хоча їхній вплив на загальний рівень холестерину та ЛПНЩ менш передбачуваний. У більшості випадків рівні загального холестерину і ЛПНЩ залишаються близькими до початкових, однак у деяких пацієнтів спостерігається збільшення ЛПНЩ.

Дослідження показують, що вживання жирів у великих кількостях при кетогенній дієті може бути небезпечним на тривалий термін і може підвищити ризик серцево-судинних захворювань. Нові довгострокові дослідження припускають, що це може стати фактором ризику для серцево-судинних захворювань.

Також залишається незрозумілим, чи потрібно призначати статини в разі гіперліпідемії, спричиненої кетогенною дієтою, і чи впливають вік або фізична активність на зміну рівнів ліпідів.

З огляду на несподівану реакцію рівнів ЛПНЩ на кетогенну дієту, слід розглянути можливість ретельного моніторингу у людей з високим ризиком серцево-судинних захворювань. Потрібні додаткові дослідження для глибшого розуміння впливу кетогенної дієти на рівні холестерину, індекс маси тіла та серцево-судинні ризики.