Перш ніж розпочати кетогенну дієту, важливо зрозуміти, як вона працює, і розглянути її плюси та мінуси.
Одним із найпривабливіших аспектів кетогенної дієти є обіцянка втрати ваги. Багато людей дійсно відчувають швидке початкове зниження ваги при її дотриманні, в основному за рахунок зниження калорійного споживання. Це пов’язано зі зменшенням відчуття голоду й апетиту, а також підвищенням відчуття ситості, що є результатом низького споживання вуглеводів. Крім того, важливими факторами є втрата води та підвищення енерговитрат, що призводить до спалювання більшої кількості калорій. Однак при припиненні кетогенної дієти відбувається швидке відновлення ваги, оскільки організм відновлює запаси глікогену, що супроводжуються затримкою води та збільшенням ваги.
Багато дієт здатні допомогти людям скинути вагу в короткостроковій перспективі, але зберегти досягнутий результат – завдання складне. Показання про втрату ваги та інші здоров’язбережувальні переваги, пов’язані зі спеціалізованими дієтами, часто зникають приблизно через рік.
Обсяг досліджень, присвячених впливу кетогенної дієти на різні захворювання, такі як діабет і ожиріння, постійно збільшується. Крім початкового використання кетогенної дієти для лікування епілепсії, пізніші дослідження продемонстрували поліпшення показників втрати ваги, інсуліну та глюкози в крові на ранніх стадіях кетогенної дієти.
Проте ці переваги зазвичай зникають приблизно через рік, і вони можуть залежати від типу дієти, з якою порівнюється кетогенна дієта. Аналогічні результати були показані і для некетогенних дієт, заснованих на поліненасичених жирах замість вуглеводів або насичених жирів.
Кетогенна дієта також може підвищувати рівень «поганого» холестерину у деяких людей, що є ризиком для здоров’я серця. Тому вплив кетогенної дієти на конкретні стани здоров’я є важливою темою для подальшого вивчення. Якщо ви розглядаєте кетогенну дієту для лікування хронічного захворювання, важливо проконсультуватися із зареєстрованим дієтологом або вашим лікарем, щоб переконатися, що це безпечно.
Кетогенна дієта суворо обмежує споживання всіх видів вуглеводів, включно з молочними продуктами, фруктами, злаками і багатьма овочами. Хоча скорочення вуглеводів є основою для досягнення і підтримки кетозу, багато продуктів, багатих на вуглеводи, як-от молочні продукти, фрукти, овочі та цільні зерна, важливі для широкого спектра поживних речовин, які сприяють здоров’ю. Однак правильно складена кетогенна дієта може включати обмежену кількість деяких фруктів, таких як ягоди, а також некрохмалистих овочів, таких як броколі.
Рекомендується консультуватися із зареєстрованим дієтологом або вашим лікарем для розробки добре збалансованої кетогенної дієти, враховуючи ваше здоров’я та індивідуальні потреби.