Акне – це поширене запальне захворювання шкіри, від якого страждає велика кількість людей щороку. Залежно від ступеня його тяжкості акне може суттєво вплинути на самооцінку та якість життя людини.
Під час лікування акне часто використовують як місцеві, так і пероральні засоби. Однак цікаво, чи може дієтична стратегія, така як кетогенна дієта, поліпшити стан вашої шкіри, зменшивши запалення і кількість висипань на обличчі.
Що таке акне?
Акне – це запальне захворювання шкіри, за якого волосяні фолікули забиваються шкірним салом і відмерлими клітинами шкіри. У людей з акне найчастіше виникають прищі на обличчі, спині, плечах і грудях.
Кетогенна дієта може допомогти у вирішенні таких проблем зі шкірою, як акне. Вживання меншої кількості вуглеводів (до 50 грамів на день) призводить до різкого зниження рівня цукру в крові, інсуліну та запалення, що запобігає появі акне. Крім того, кето-дієта сприяє споживанню здорових жирів, включно з омега-3 жирними кислотами, які мають протизапальні властивості.
То чи допомагає кето від акне?
Безумовно. Саме поєднання зменшення кількості вуглеводів та збільшення споживання жирів значно покращує стан шкіри.
Однак варто звернути увагу, що, незважаючи на позитивний вплив кето-дієти на акне, інколи люди споживають продукти, які можуть погіршити стан шкіри.
Слід зазначити, що, хоча кето-дієта та акне – це гарне поєднання, у деяких людей акне може загострюватися при використанні кето. Ви, ймовірно, чули про те, що молочні продукти можуть спровокувати появу або посилення акне (у тих, у кого воно вже є). Деякі дослідження підтверджують, що вживання молочних продуктів, незалежно від того, дотримуєтеся ви кето-дієти чи ні, може погіршити акне.
Молоко містить гормони росту й анаболічні стероїди. Молочні продукти містять вуглеводи, які підвищують рівень інсуліну та IGF-1. Багато корів отримують бичий гормон росту, тому їхнє молоко може містити підвищений рівень IGF-1.
Якщо ви використовуєте кето-дієту для лікування акне, відмова від молочних продуктів може виявитися гарною ідеєю для очищення шкіри. Це особливо актуально, якщо вам подобається отримувати дієтичні жири з молочних продуктів. Спробуйте такий підхід до кето-дієти та подивіться, як він підійде вам.
Однак якщо акне не зникає після змін у раціоні, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем або дерматологом. Майте на увазі, що деякі захворювання можуть спричиняти акне.
Тепер, коли ви знаєте про користь кето-дієти для лікування акне, що регулює рівень цукру в крові та знижує рівень інсуліну, нижче наведено деякі способи, підтверджені дослідженнями, щоб отримати максимальну користь від цієї дієти.
1. Уникайте сильно оброблених продуктів. Іншими словами, стежте за чистотою вашої кето-дієти. Багато оброблених продуктів, навіть якщо вони рекламуються як кето-дружні, містять прихований цукор і вуглеводи, які можуть підвищити рівень інсуліну і викликати проблеми зі шкірою. До таких продуктів належать соуси для барбекю, заправки для салатів, котлети для гамбургерів, курячі нагетси та інші швидкі продукти.
2. Отримуйте якісний сон ночами. Сон впливає на стан шкіри. Якісний сон дає змогу шкірі відновлюватися й оновлюватися, а поганий сон робить зворотне. Дослідження засвідчили, що погана якість сну не тільки підвищує ризик загальної смертності, а й може погіршити стан акне. Втома після пробудження також пов’язана з акне. Якщо для вас сон не пріоритет, зверніть увагу на гігієну сну. Намагайтеся спати не менше 7 годин на добу. Для спокійного сну можуть допомогти заняття перед сном, наприклад, прийняття теплої ванни, медитація, прослуховування заспокійливої музики або читання книги.
3. Включіть фізичну активність у свою кето-дієту. Фізичні вправи допомагають впоратися з акне, регулюючи рівень цукру в крові, знижуючи резистентність до інсуліну і вимиваючи токсини з організму. Вони також допомагають краще висипатися і знижують рівень стресу. Існує безліч вправ, які можна виконувати під час кетозу, наприклад, біг, їзда на велосипеді, підняття важких предметів і йога. Головне – займатися будь-якою фізичною активністю. Як додаткова порада: перед тренуванням обов’язково знімайте макіяж і не чіпайте обличчя руками під час вправ.
4. Розгляньте відмову від молочних продуктів. Якщо ви помічаєте, що молочні продукти погіршують ваш стан шкіри під час кето, можливо, варто виключити їх із раціону. Гормони росту і додаткові вуглеводи, що містяться в молочних продуктах, можуть бути причиною того, що ваша шкіра ще не очистилася. Відмова від молочних продуктів може бути важкою для деяких людей. Якщо ви один з них, розгляньте мигдальне молоко як альтернативу та інші веганські варіанти, які підходять для кето.
5. Спробуйте інтервальне голодування. Інтервальне голодування, за якого чергуються періоди голодування і приймання їжі, використовується для поліпшення результатів при кето, наприклад, для зниження ваги. Поширені методи інтервального голодування включають чергування днів, метод 16/8, 24-годинне голодування і пропуск сніданку. Якщо ви ніколи раніше не пробували постити, почніть із коротших періодів голодування.
Важливо: проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви збираєтеся постити та приймаєте препарати, що знижують рівень глюкози.
6. Вживайте омега-3 жирні кислоти. Жири омега-6 пов’язані із запаленням, тоді як омега-3 мають протизапальну дію. Додавання в раціон джерел омега-3 жирів допоможе збалансувати природний рівень омега-6. Омега-3 містяться в жирній рибі, такій як лосось, тунець, скумбрія і сардини. Також корисно приймати добавки з риб’ячим жиром або олією криля. Дослідження, проведене на здорових чоловіках із легкою та важкою формою акне, показало, що після 12 тижнів щоденного приймання капсул риб’ячого жиру у 8 із 13 учасників знизився ступінь вираженості акне, що свідчить про поліпшення стану.
Акне можна ефективно лікувати, і один із найкращих способів зробити його менш серйозним – дотримуватися дієти, яка запобігає стрибкам цукру та інсуліну в крові (що сприяє виробленню андрогенів і шкірного сала).
Шанси на поліпшення стану шкіри під час кето-дієти дуже високі, особливо якщо ви використовуєте стратегії, спрямовані на максимальне поліпшення раціону, такі як вживання переважно цільних продуктів, виключення молочних продуктів, періодичне голодування та вживання омега-3 жирів.